Ukraynali kizlar universiteyi birakip cepheye gidiyor

35cf0b8e636f37e3b0632f100464619e_XLUkrayna’da erkeklerin yanı sıra kadın ve kızlar da gönüllü olarak ülkenin doğusundaki, Rusya yanlısı ayrılıkçılarla savaşmak için cepheye gidiyor.

Başkent Kiev’deki ülkenin en prestijli üniversitelerinden Kiev Mogilyanski Akademisi’ndeki yüksek lisans öğrencisi Maşa Berlinskaya eğitim mekânından kaçıp ülkenin doğusundaki savaşa katıldı.

26 yaşındaki genç bayan uzun saçlarını kesip kendi imkânlarıyla kurşun geçirmek yelek temin ettikten sonra öğrenimi dondurup sıcak çatışmaların yaşandığı bölgeye gitti.

Antiterör çatışmaların bölgesinde hava istihbarat biriminde görev alan Maşa Berlinskaya, havadan ayrılıkçıların bulunduğu yerlerin fotoğraflarını çekme görevinde bulundu.

Defalarca sıcak çatışmalara da giren, Maşa hava değişimi için Kiev’e geldi ve cephe anılarını sosyal medyada paylaştı.

Maşa: “Uzun zamandır katılmak istediğim operasyonuna sonunda katıldım. Daha fazla elimi elimin üzerine koyup çaresiz bir şekilde bekleyemezdim. Bir şeyler yapmam lazımdı. Antiterör operasyonuna katılmak için gönüllü olarak yazıldım. Operasyon gerçekleşen şehirlerde bulundum ve yerel insanları gördüm. Orada insanlar askeri araçları görür görmez kaçışıyor ve sadece çocuklar parmakları ile Ukrayna sembolleri ve bayrağı işaretliyor ve sevinç ile el sallıyor ve arkamızdan koşuşuyor. Böyle anlarda ne için, kimin için ve neden savaşmaya ve hayatını riske atmaya hazır oluşumuz daha da iyi anlaşılıyor.” dedi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s