Ukrayna krizi icin yeni umut Astana Zirvesi Putin ve Porosenko Katiliyor

Ukrayna krizi nedeni ile yaptırımların uygulandığı Rusya ekonomisindeki durgunluk bölge ülkelerini de etkilemeye başladı. Rusya ile Avrasya Ekonomik Birliği içinde yer alan Belarus’un ardından Kazakistan da krizin çözümü için kolları sıvadı.

Kazakistan’ın başkenti Astana’da Ukrayna krizinin çözümü için Rusya, Ukrayna, Fransa ve Almanya liderleri bir araya gelecek. Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Astana’da 15 Ocak’ta zirve yapılacağını doğruladı.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, 23 Aralık’ta Kiev ve Moskova’ya bir ziyaret gerçekleştirerek iki ülkenin barışmasını talep etmişti.

Astana zirvesine hazırlık olarak 5 Ocak’ta Berlin’de taraflar bir araya gelecek. Ukrayna, Almanya ve Fransa temsilcilerinin katılacağı zirvede, Rusya’yı Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ülkeleri müdürü Viktor Sorohin temsil edecek. Görüşmede krizin tüm boyutlarının ele alınması planlanıyor.

“Normandi formatı” olarak tanımlanan ilk zirve Haziran ayında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna Cumhurbaşkanı Poroşenko, Almanya Şansölyesi Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Francois Hollande’nin katılımı ile gerçekleşmişti.

Ukrayna krizinin çözümü için “Normandi formatı”nın dışında Minsk, Cenevre ve Weimar olarak tanımlanan müzakere girişimleri de oldu. Minsk müzakerelerine Donetsk ve Lugansk bölgeleri yerel temsilcileri katılıyor.

Sözde Donestk Halk Cumhuriyeti temsilcisi Denis Puşilin, Astana’da yapılacak zirvenin Minsk müzakereleri açısından krizin çözümünde önemli katalizör etkisi yapacağını açıkladı. Puşilin’e göre yerel yönetimlerin temsilcilerinin katılmadığı toplantılarda alınacak kararlar yeterince etkili olmayacak.

Puşilin, Kiev ordusunu ve yerel halk milis güçleri arasında ikinci mahkum takasının Ocak ayının ortasında yapılacağını kaydetti. Puşilin, “Ukraynalı partnerlerimizle listeler oluşturuluyor. Biz teknik konuların çözüleceğini düşünüyoruz.” dedi.

Kiev ve Donbas arasında 26 Aralık’ta yapılan son mahkum takasında 222 Ukrayna askerine karşılık 145 yerel milis gücü salıverilmişti.

Doğu Ukrayna’da ilan edilen ateşkes kısmen ihlallere rağmen devam ediyor. Ukrayna’nın doğu bölgesinde yaşanan iç savaşta 5 bine yakın kişi hayatını kaybederken, 1 milyondan fazla kişi de evlerini terk etmek zorunda kaldı.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s