Ukrayna ya Turk akim surprizi

1483728291AB’ye “Türk Akım” süprizi: “Ukrayna’yı unutun, gazı sadece Türkiye üzerinden alabilirsiniz”

Rusya’dan tarihi adım: Şu an Ukrayna üzerinden AB’ye giden gaz da, “Türk Akım” adı verilecek yeni boru hattıyla Türkiye’ye kaydırılacak. Yani Gazprom, Ukrayna’yı transit ülke olarak tamamen devreden çıkarmak için umudunu Türkiye’ye bağladı. AB’nin yeni Enerji Komiser Yardımcısı Maros Sefcovic, dünkü Moskova ziyaretinde kendisine “Türk Akım”ın anlatılması üzerine şaşkınlığını gizlemedi. Rus doğalgaz devi Gazprom’un CEO’su Aleksey Miller, AB’li diplomata, Güney Akım’ın yerine hayata geçirilmesi planlanan ve adı artık “Türk Akım” (Turetksi Patok) diye telaffuz edilen projenin önemini anlattı.

Rus ajanslarının bildirdiğine göre, Miller, Sefcovic ile görüşmesinde, “Ukrayna transit hattı Türkiye’ye yönlendirilecek. Avrupa, Türkiye-Yunanistan sınırındaki yeni dağıtım noktasından doğalgaz alabilmek için, doğalgaz hatlarının kapasitesini artırmakta acele etmeli” dedi.

Rus yetkili, “Stratejimizi ve atacağımız adımları, AB’de Enerji Birliği kurma planına göre belirliyoruz. Enerji Birliği’nin kurulmasının, hiçbir şekilde enerji sevkiyatlarının güvenirliğinde ve güvenliğinde azalmaya yol açmayacağını umuyoruz” diye konuştu.

Güney Akım projesinin iptal edildiğini yineleyen Miller, “Türk Akım’ doğalgaz boru hattı artık, bugün Ukrayna’dan giden 63 milyar metreküp Rus gazının Avrupa’ya ulaşacağı tek güzergah. Başka bir alternatif yok. Avrupalı partnerlerimizi bu konu hakkıdna bilgilendirdik ve Türkiye-Yunanistan sınırından doğalgaz boru hattı altyapısı kurmak artık onların görevi” ifadelerinde bulundu.

Miller’in bu açıklamalarından dolayı şaşkınlık duyduğunu belirten Sefcovic ise, “Bugün Ukrayna üzerinden transit giden doğalgazın, açıklanan diğer bir boru hattına yönlendirileceğini bugün öğrenmiş bulunuyoruz. Çok ciddi miktarda doğalgazdan bahsediliyor. Buna ne Türkiye’nin, ne de güneydoğu Avrupa ülkelerinin ihtiyacı var. Öncelikle, Türkiye’nin ve diğer ülkelerin ne kadar doğalgaza ihtiyaç duyduklarını analiz etmemiz gerekiyor” şeklinde görüşlerini dile getirdi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s