Ukrayna Rusya ya ateskes oneriyor

076c8afd2ab5fac2798fb7208ea23603-620x310KİEV (QHA) – Ukrayna, bir kez daha Rusya’ya 13 Kasım tarihli Minsk anlaşmalarını uygulama programını imzalamayı ve 19 Ocak’tan itibaren Donbas’ta ateşkes sağlamayı önerdi.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan bildiride, “Bu uygulamanın, ateşkes sağlayacağından ve bölge halkını, dört aydır militanların devam ettiği silahlı saldırılardan koruyacağından eminiz” kaydedildi.

Daha önce AGİT’in bildirdiğine göre, 13 Kasım tarihinde onaylanan programın şu aşamaları öngörüyor: ateşkes (iki gün), ağır silahların geri çekilmesi (beş gün) ve güçlerin, Minsk memorandumunda belirlenen sınırlara uymasıdır.

Ukrayna yönetimi de, söz konusu programın uygulanmasının, üç taraflı temas grubunun toplantısı, Ukrayna, Fransa, Almanya ve Rusya’nın Dışişleri Bakanlarının görüşmesi ve Astana’da ilgili ülke liderlerinin görüşmesi için önkoşulları yaratacağını belirtti.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, ülkenin Minsk anlaşmalarına tam olarak uyduğunu ve Rusya’dan da aynı şeyi talep ettiğini kaydetti.076c8afd2ab5fac2798fb7208ea23603-620x310

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s