Ukrayna parlementosu tutuklu milletvekili icin cagrida bulundu.

Parlamento, Rusya’da tutuklu Ukraynalı Milletvekili Nadejda Savçenko’nun serbest bırakılması için Almanya, Fransa, Rusya liderleri ile Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’ne çağrıda bulundu.

Ukrayna Parlamentosu, Rusya’da tutuklu bulunan Ukraynalı kadın pilot ve milletvekili Nadejda Savçenko’nun serbest bırakılması için Almanya Başbakanı Angela Merkel,Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ileAvrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’ne çağrıda bulunulmasına ilişkin kararı kabul etti.

Ukrayna Parlamentosunun bugünkü oturumunda 304 milletvekilinin desteğiyle kabul edilen kararla Rusya’da tutuklu bulunan Savçenko’nun serbest bırakılması için AlmanyaBaşbakanı Angela Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’ne çağrıda bulunulması kararlaştırıldı.

Çağrıda, “Ukrayna Parlamentosunun, Nadejda Savçenko’nun serbest bırakılması için uluslararası toplumun dayanışmasını ve desteğini beklediği” kaydedilirken, AvrupaKonseyi Parlamenterler Meclisi’nin Savçenko’nun en kısa zamanda serbest bırakılması için gereken tüm tedbirleri alması istendi.

Konuya ilişkin parlamentoda konuşan, Nadejda Savçenko’nun birinci sıradan milletvekili seçildiği Tüm Ukraynalıların Vatan Birliği Başkanı, eski Başbakan Yulia Timoşenko, Savçenko’nun 32 günden bu yana açlık grevini sürdürdüğünü ve açlık grevini durdurma niyetinin olmadığını ifade etti. Timoşenko, Rusya Devlet Başkanı Putin’e etki edebilecek dünyadaki tüm güçlerin, Savçenko’nun serbest bırakılması için harekete geçmesi ve çabalarını birleştirmesi gerektiğini kaydederek, Savçenko’nun açlık grevine devam etmesinden ve sağlık durumunun ciddiyetini korumasından dolayı zamanının daraldığını kaydetti.

Bu arada Parlamento salonuna, “Nadejda Savçenko 32 gündür açlık grevinde” pankartı asıldı. Tüm Ukraynalıların Vatan Birliği Partisi milletvekilleri “Nadejda Savçenko’ya özgürlük” yazısının bulunduğu beyaz tişört giydi.

Ukrayna Parlamentosu daha önce de Savçenko’nun serbest bırakılmasına ilişkin uluslararası kuruluş ve yabancı ülkelerin parlamentolarına çağrıda bulunmuş, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nin Ukrayna Grubu üyesi olduğu yönünde karar almıştı.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s