Ukrayna daki gelismeler

Ukrayna Devlet Başkanı Poroşenko, Almanya Başbakanı Merkel ile telefonda görüştü.

 

Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko ile Almanya Başbakanı Angela Merkel,Ukrayna’nın doğusundaki gelişmeleri ele aldı.

Ukrayna Devlet Başkanlığı Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre, Poroşenko veMerkel arasında yapılan telefon görüşmesinde, ülkenin doğusundaki sorunun barışçıl yolla çözülmesine ilişkin fikir alışverişinde bulunuldu. Poroşenko, son dönemde doğudaki durumun ciddi bir şekilde tırmanmaya başladığını ve ayrılıkçıların ateşkes rejimine riayet etmediğini kaydederek Rusya’dan gelen askeri araç ve silahların sayısının belirgin ölçüde arttığına dikkati çekti.

Poroşenko, doğudaki sorunun barışçıl yolla çözülmesinin ancak sınırların kontrolünün sağlanması, askerlerin ve silahların geri çekilmesi ve rehinelerin serbest bırakılması durumunda mümkün olduğunu söyledi. Poroşenko, doğudaki vatandaşlarla siyasi diyaloğun ayrılıkçıların kontrolündeki bölgelerde Ukrayna mevzuatlarına uygun yerel seçimlerin yapılması yoluyla mümkün olduğunu ifade ederek sadece meşru olarak seçilmiş liderlerin doğudaki vatandaşların menfaatlerini temsil edebileceğini ve anayasal reformlar ile yerel yönetimin güçlendirilmesi sürecinde yer alabileceğini vurguladı.

Poroşenko, Ukrayna’nın ilk insani yardımının doğu bölgelerine ulaştırıldığını belirterek sonraki insani yardımların ayrılıkçılar tarafından engellendiğine ve bunun Minsk mutabakatına aykırı olduğuna işaret etti.

Petro Poroşenko ve Merkel, doğudaki insani durumla ilgili fikir alışverişinde bulunurken Minsk mutabakatının tüm taraflarca yerine getirilmesinin sağlanmasına ilişkin Üçlü Temas Grubu’nun toplantısının yakın dönemde yapılmasının önemini de vurguladı.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s