Ukrayna da baris yuruyusu

1032093_detayUkrayna’nın güneydoğusunda 13 Ocak’ta bir yolcu otobüsüne yapılan roketli saldırıda 13 sivilin hayatını kaybetmesi üzerine halk barış için yürüdü. Ülke genelinde birçok şehirde eş zamanlı gerçekleşen ‘Ben Volnovaha’yım’ adlı yürüyüşe katılanlar, kurbanları anarak terörün her türlüsünü lanetledi.

Yürüyüşte en ön safta din adamlarıyla birlikte Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Ukrayna Başbakanı Arseniy Yatsenük,bakanlar, milletvekilleri yer aldı. On binlerce vatandaşın katıldığı yürüyüş akabinde din adamları, konuşma yaparak toplu dua etti. Poroşenko halkı Ukrayna’nın bağımsızlığı uğrunda hayatını kaybeden askerler, geçtiğimiz sene meydan olaylarında özgürlük uğurunda ölen kahramanlar, Volnovaha başta olmak üzere bütün terör kurbanları için saygı duruşuna davet etti.

Halka seslenen Poroşenko, “Bugünkü barış yürüyüşü ve bizim ortak duamız, Bağımsızlık Meydanı’nda tarihe geçti. Bizler özgürlük ve bağımsızlık için mücadele ediyoruz. Tek karış Ukrayna toprağını kimseye vermeyiz. Bu gece Donetsk Havalimanı’nı koruyan birlik, kahramanlığın, yiğitliğin, vatanseverliğin en iyi örneğini sergiledi. Zafer için Ukrayna halkının birlik olması lazım.” şeklinde konuştu.

Meydana toplanan kalabalığa, Musevî, İsevî din adamlarının yanı sıra Ukrayna Müslümanları adına da Ar Rahma Camii İmamı Rüstem Gafuri hitap etti. İlk peygamber Hz. Âdem’den son Peygamber Hz. Muhammed’ekadar bütün peygamberlerin doğruyu ve iyiliği temsil ettiğini ifade eden Rüstem Gafuri yaptığı,

“Biz Ukrayna Müslümanları Ukrayna toplumunun ayrılmaz bir parçasıyız. Ukrayna ve tüm dünyada sulh için tek yaratıcı, Allah’a dua ediyoruz. Aynı zamanda, Allah’tan iktidarı temsil edenlere muhakeme kabiliyetini vermesini diliyoruz. Allah cümlemizi sıratı müstakimden ayırmasın. Allah’tan adalet ve birimizin kıymetinizi anlama diliyoruz. Çocuklarımız roket ve bomba sesleri duymasın. Milletler arası kavgalar son bulsun. Ukrayna güçlü bir devlet olsun ve komşularına güzel yönleriyle örnek olsun. Allah Ukrayna’yı korusun.” dedi.

Barış yürüyüşüne katılanlardan Yevgeniy Yakunov, Cihan Haber Ajansı’na “Uzun zamandır meydanda bu şekilde bir kalabalık toplanmamıştı. Halkın meydana çıkma ihtiyacı vardı bu açıdan iyi oldu. Son dönemde çok acı yaşadık. Son olaydaki sivil kayıplar bardağı taşıran damla oldu. Yaşadığımız acılar bir araya geldiğimizde hafifliyor. Ölümler Donetsk bölgesinde oluyor ama şu bilinsin ki biz bir bütünüz. Ülkenin her yerinde can kaybı bizim kaybımız.” diye konuştu.

Başkent Kiev’deki yürüyüşte güvenliği 2 bin kolluk kuvvetinin sağladığı bildirildi. Meydanda hayatını kaybedenler anısına yaktıkları mumları bırakan vatandaşlar olaysız bir şekilde dağıldı.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s