Ukrayna’da dusurulen Malezya ucagı ile ilgili sok iddia

Temmuz ayında Ukrayna üzerinden geçerken düşürülen ve 298 kişinin öldüğü Malezya Havayolları’na ait yolcu uçağıyla ilgili şok bir iddia ortaya atıldı.

ucak2-640x360

 

Ukrayna’ya ait ‘Su-25’ tipi saldırı uçağı Malezya Havayolları’na ait Boeing tipi uçağın Donetsk üzerinde düştüğü gün ‘Havadan Havaya’ fırlatılan ‘AAM füzeleri’ ile havaalanından kalktığı, ancak cephanesi olmadan tekrar iniş yaptığı, aynı zamanda pilotun korkmuş bir halde olduğu iddia edildi.

1131578307244

 

Komsomolskaya Pravda’nın haberine göre, hava üssünün gizli tanık olarak gösterdiği kaynağa dayanarak verdiği bilgileri şöyle yansıttı: “Dnepropetrovsk şehrinde Aviatorsk köyünde bulunuyordum. Burası basit bir havalimanı. Orada o zaman savaş uçakları ve helikopterler bulunuyordu. Helikopterler düzenli olarak uçuyor ve bombalıyorlardı, Su-25 saldırı uçağı Luhansk ve Donetsk’i bombaladı. Bu uzun bir süre devam etti. Günün ikinci yarısında Boeing’in düşmesine bir saat kala, havaya 3 saldırı uçağı kalktı. Kesin saati hatırlamıyorum. Uçaklardan biri havadan havaya AAM füzeleriyle donatıldı. Bu Su-25 uçağıydı. Bunu havadan karaya füzeleriyle karıştırmam mümkün değil. Hayır, karıştırmama imkan yok. Onların boyutları ve boyaları birbirinden farklı. Onu tanımak çok kolay. Kısa bir süre sonra, sadece bir uçak döndü, ikisi vurulmuştu. Bana bunun Ukrayna’nın doğusunda yaşandığını söylediler. Sadece füzelerin bulunduğu uçak döndü. Ama füzesiz döndü. Pilot korkmuş bir haldeydi. Pilot uçaktan çıkarken şu cümleyi söyledi: ‘Bu o uçak değildi’. Akşam başka bir pilot ona şunu sordu: ‘Uçağa ne oldu?’ O da şöyle cevap verdi: ‘Uçak olmaması gereken zamanda olmaması gereken yerde çıktı.

1116515666563

 

Kaynak, ayrıca Su-25 pilotunun Boeing’i savaş uçağı sanmış olabileceğini belirterek, “Bu mümkün. Uzun bir mesafe var, o belki net olarak görmemiştir. Bu füzeler hedefini 3-5 kilometreden belirliyorlar. Uçak burnunu havaya kaldırırsa hedefi yakalamak için hiçbir sorun olmaz” dedi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s