En iyi gezilecek yerler

Ukrayna’nın gizleri… İşte görülesi 10 doğa harikası

23 Ocak 2015

synevyr golu 1Sonbaharın güzelliğini yaşayan Ukrayna, eşsiz doğa harikaları ile keşfedilmeyi bekliyor.

Avrupa’nın en büyük çölünün Herson’da, dünyanın en uzun alçı mağarasının Ternopol’de, yüzlerce nadir hayvan ve bitki türünün Dinyester Kanyonu’nun içinde olduğunu biliyor muydunuz?

İşte garip efsaneleri içinde barındıran Ukrayna’nın görülmeye değer 10 doğa harikası:

Oleşkovskiy Çölü (Kumluğu)

Ukrayna çölAvrupa’nın en büyük çölü olarak nitelendirilen Oleşkovskiy Kumluğu, Herson’a 30 kilometre uzaklıktaki Tsurpinskiy İlçesi’nde bulunuyor.

200 hektarlık alana yayılan kumluk, 19’uncu yüzyılda rüzgar erozyonu nedeniyle oluşmuş. Keçilerin bölgedeki otları yemesinin de oluşumda etkili olduğu söyleniyor.

Ukrayna çöl2Bazı yerlerde 20 metreye yükselen kum tepelerinden oluşan alan alan, Ukrayna tarafından 2010 yılında ulusal park ilan edilmiş.  Çölün dört bir yanı ağaçlarla çevrili. (Solda)

Dönem dönem film çekimlerinin de yapıldığı Oleşkovskiy Çölü (Kumluğu) yerli ve yabancı turistlerin uğrak mekanları arasında bulunuyor.

Dinyester Kanyonu

Yer yer deniz seviyesinin 250 metre yükseğinden geçen Dinyester Nehri’nin açtığı Kanyon, Ukrayna’daki görülmeye değer doğal mekanlarından biri.

dinyester kanyonuUkrayna’daki en büyük kanyon olan Dinyester Kanyonu, Avrupa’nın en büyük kanyonları arasında gösteriliyor.

İvana Frankovsk, Ternopol, Çernovtsiy ve Hmelnitskiy Bölgeleri’nden geçen kanyonun uzunluğu 250 kilometrenin üzerinde.

dinyester kanyonu3100’den fazla ender bitki türü ve vahşi hayvanı barındıran kanyon, doğa sporları ve kamp yapmayı seven turistler başlıca adreslerden biri.

26 yerleşim biriminin bulunduğu kanyon Ukrayna tarafından korumaya alınmış.

 

 Optimistiçeskaia Mağarası (Optymistychna Cave)

Optimisticheskaya magarasi2Ternopol Bölgesi’ndeki Korolevka köyü yakınlarındaki Optimistiçeskaia Mağarası dünyanın en uzun alçı mağarası olarak kabul ediliyor.

14 milyon yılda oluştuğu belirtilen mağara, yer altı sularının zamanla alçıyı aşındırması sonucu meydana gelmiş.

Mağaranın bir diğer önemli özelliği de oluşum sırasında meydana gelen farklı renklerdeki alçı kristalleri. Mağaranın içindeki beyaz alçı tepeleri turistler tarafından “mağaranın içindeki kar tepeleri” olarak adlandırılıyor.

İçinde yer altı göllerinin de bulunudğu mağarada sıcaklık yaz kış 9,5 ile 10, 5 derece arasında değişiyor.

 Uritskie Uçurumu (Kayalığı)

urudskie kayaları2Lviv yakınlarındaki Uriç köyündeki Uritskie Uçurumu ve etrafındaki doğal hayat Ukrayna tarafından korumaya alınmış.

Avrupa’da bir benzeri olmayan Uritskie Uçurumu, yer yer 50 metre yüksekliği ile turistleri kendine çekiyor.

Uritskie Uçurumu, güzelliğinin yanı sıra uçurum üzerindeki kayalara yapılmış eski çağlardan kalan resimleri ile ünlü. Güneş’i simgeleyen resimlerin kim tarafından yapıldığı hala bilinmiyor.

Kayalardan birinin üzerindeki iki metrelik insan yüzü çizimi turistlerin buraya gelme nedenlerinden bir diğeri.

urudskie kayalarıUridskiy Uçurumu’nun müdavimleri arasında Ukraynalı yazar İvana Franko, kral Danil Galidskiy ve Kazimir Velikiy bulunuyor.

Urudskiy Uçurumu her sene Ukrayna’daki Orta Çağ Kültürü’nü işleyen “Tu Stan” isimli festivale de ev sahipliği yapıyor.

Taş Mezarlar

kaya mezarlar ukrayna 1Donetsk Bölgesi’ndeki Taş Mezarlar Nazarovka köyü sınırları içinde yer alıyor.

Doğal nedenlerle oluşmuş çok sayıda ilginç kaya figürünün arasında, kim tarafından yapıldığı hala bilinmeyen kaya mezarlar bulunuyor.

kaya mezarlar ukrayna 2Taş Ülke olarak da adlandırılan alanın her yerde olduğu gibi burada da bir efsanesi var.  Efsaneye göre kötü bir büyücü tarafından yönetilen şehir daha sonra taşa dönüşüyor ve bu heykeller de o sırada oluşuyor. (sağda)

Aşıklar tüneli

Aşıklar Tüneli ya da Aşk Tüneli olarak bilinen tünel Rovno Bölgesi’nde bulunuyor.

asiklar tuneli ukraynaKvelan ve Orjev köyleri arasındaki demir yolu hattında doğal bitkilerin oluşturturduğu tünel, Ukrayna’nın turizm tanıtım broşürlerinde sıklıkla karşımıza çıkıyor. (Solda)

İnanışa göre aşıklar tünelde gezerken birbirlerini öperlerse aşkları sonsuz dek sürüyor. Tüneli ziyaret eden gençler buraya yanlarında getirdikleri çiçekleri ekerek aşklarını ölümsüz yapacaklarına inanıyorlar.

Şipot Şelalesi

şipot selalesiKarpatlar Bölgesi’ndeki Pipipets Nehri üzerinde yer alan Şipot şelalesi, Ukrayna’nın en güzel şelaleri arasında gösteriliyor.

Her sene onbinlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği Şipot Şelasi 14 metre yüksekliği ve etrafındaki doğanın güzelliği ile turistleri kendisine çekiyor.

Pobujie Granit Yaylası

kayalık ukraynaAvrasya bölgesinin en eski  “kuru alanlarından” biri olan Pobujie Granit Yaylası, denize yakın Nikolaev bölgesinde olmasına rağmen 60 milyon yıldır hiç su altında kalmamış.

86 farklı bitki ve hayvan türünün bulunduğu alan yer yer 50 metreye ulaşan kayalıkları ile dağcıların gözde mekanları arasında bulunuyor.

Svityaz Gölüsvityaz golu

Ukrayna’nın en büyük ve derin doğal gölü olan Svityaz Gölü, Volin Bölgesi’ndeki Şatsk köyü yakınlarında bulunuyor.

Yer altı suları ile beslenen göl, suyunun temizliği ile ün kazanmış. Bir çok gölün aksine Svityaz Gölü’nün üç metre kadar derinliğe kadar tabanı çıplak gözle görülebiliyor.

Gölün bir diğer özelliği de içindeki cilt için faydalı minareller. Yılın belli dönemlerinde buraya gelen turistler ciltlerinin güzelliği için suda uzun saatler geçiriyorlar.

Sinevir Gölü

Sinevir Doğal Milli Parkı’nın en değerli parçası olarak kabul edilen Sinevir Gölü, Karpatlar bölgesinde yer alıyor.

synevyr golu 1Buranın efsanesine göre  temizliği ile ünlü gölün suyu, yerel bir derebeyi olan Sin’in kızının göz yaşları ile oluşmuş.

Sevdiğini adamın, babası tarafından öldürülmesin dayanamayan kızın uzun yıllar döktüğü göz yaşları ile oluşan Sinevir Gölü bugün Ukrayna’nın en temiz gölleri arasında gösteriliyor.

Efsane bir yana Sinevir Gölü bundan yaklaşık 10 bin sene önce deprem sonrası oluşuyor.

sinevir gölü 2Sinevir Gölü bugün evlilik törenlerinin düzenlendiği bir yer haline gelmiş.

F.Serkan BAĞ

 

 

 

 

 

Kırım

1: KIRIM RESORTS

Kırım bölgesi hala keşfedilmeyi bekleyen büyüleyici bir bölge olup tatil geçirmek için harika bir yerdir.  Kırım tatil köyleri, milyonlarca turist için önemli bir tatil yeri özelliğini korumaktadır. Kırım sağlıklı maden suları ve şarapları ile ünlüdür.

Kırım Plajlar Kırım, eski SSCB’nin en büyük ve en ünlü tatil merkezlerinden biridir. Stalin, Khruschev, Brejnev ve eski Sovyetler Birliği’nin diğer liderleri genellikle dinlenmek ve tatil için Kırım’a ziyaret etmişlerdi .Kırım’da tatil sezonu Temmuz ayında başlar ve Eylül ayına kadar sürer.Genellikle sıcakların başladığı  Nisan ayı ortalarında turistler gelmeye başlar. Eylül ayını, nispeten daha az kalabalıkları ile tatil keyfini çıkarmak için mükemmel bir zaman olarak düşünebilirsiniz. Yaz aylarında Karadeniz’in su sıcaklığı genellikle 22-25 ° C (72-78F) arasında değişir ve yüzmek için  ideal su sıcaklığı Eylül ayı ortalarına kadar devam eder. Bazen kuzeyden esen sert rüzgarlar deniz suyunun soğumasına neden olabilir, bu nedenle sadece hava sıcaklığına göre su sıcaklığı tahmin etmek zordur.

KIRIM ULAŞIM

KırımSimferopol Kırım’ın ana ulaşım merkezidir. Thy nın İstanbul’dan direk uçuşları vardır. Ukrayna havayolları ile Odessa ve Kiev’den Simferapol’e direk uçuşlarda vardır. Ayrıca Kiev’den tren ile Simperefol’e gelebilirsiniz. Kyiv Simferopil için tren gezisi  için, yaklaşık 18 saat sürmektedir.Tüm trenler de yataklı kompartmanlar mevcuttur .

Karpat Dağları

# 2: KARPAT DAĞLARI

Karpatlar Ukrayna’nın yeşil incisi olarak kabul edilir. Karpatlar, ülkenin en popüler tatil ve turistik merkezlerinden biridir. Doğa ile iç doğal alanlar, ormanlar, çayırlar, çobanlar ve insanların güzel bir karışımı turistlere dağlar kadar sttractive kılan da budur!Topraklarının orijinal bir doğası, Alpin çayırları ve ormanları, kaba nehir ve dağ gölleri, yumuşak iklimi, şifalı mineral kaynaklar, tarihi ve mimari anıtlarının güzellik kendilerini herkese çekebilecek. Seyahat ve macera sever turistler ve binlerce insan buraya gelir. Ukrayna Karpatlar 2061 gibi yüksek bir artış nispeten yumuşak zirveleri ile m (Mt. Hoverla). Büyük makaleler Slavsko, Bukovel, Tysovets ve Dragobrat bulunmaktadır. Küçük tatil köyleri bazıları, Krasiya yılında Dolyna, Beskid, Polyana, Synevir, Yaremche, Verkhovnya, Kosiv ve Yavoriv vardır. Yukarıda belirtilen tatil köyleri hakkında ayrıntılı bilgi bulunabilir

Eğer Karpatlar ziyaret ederseniz, aşırı bir kar fırtınaları veya şiddetli hipotermi ölme kendinizi bulamazsınız. Karpatlar kış aylarında nispeten hafif sıcaklığına sahip yarar. En düşük kış sıcaklıkları -15 C (5 F 14 F) -10 C civarındadır. Yaz aylarında hava hoş bir sıcak. 1500 mm (dolayısıyla zengin olduğunu ve yemyeşil bitki hayatı) – Yıl boyunca, Karpatlar yağış 800 yeraldığını alabilirim. Ancak, bu yıl boyunca eşit olarak yayılır.

Karpat Dağları, UkraynaKarpat Dağları’nın da ormanlar, nehirler, göller, alpin çayırlıklar, kasaba ve köyler ile bölgeye hakim. Bölgenin kültür, aktivite ve tarih açısından da zengindir.Bu keşfetmek, dağ tırmanışı sürme, yürüme yaz tatili için idealdir. Donanımlı kamp, yürüyüşçüler ‘sığınaklar, bakımlı yürüyüş yolları ya da belirtiler çok nadirdir. Yürüyüş yolları ile topografik haritalar tatil ya da turistlere konaklama sağlayan yerel sakinleri elde edilebilir. Bu yağmur dişli getirmek için son derece tavsiye edilir. İçme suyu dağ dere ve akarsu yaygın olarak kullanılabilir.

KARPATLAR ULAŞIM

Karpat DağlarıTek bir araba ve bir harita varsa Karpatlar Başlarken hiç de zor değil.”Marshrutka” (taksi vanlar) çok ucuz fiyatlar için de mevcuttur. Ukraynalı demiryolu yönlendirmiş / ülkede hemen hemen her büyük şehirden Karpatlar turist alabilirsiniz trenler bir dizi çalışır.Eğer Slavsko (Ukrayna önde gelen kayak merkezlerinden biri) dahil olmak üzere Ukrayna’nın Karpatlar, kuzey alabilirsiniz Kyiv Uzhhorod için gece trenleri vardır. Bu Karpatlar üzerinden sadece düzenli hızlı tren yoludur. Ayrıca 09:00 sularında her gece Kyiv bırakır Kiev-Lviv hızlı trene binebilirsiniz. 10 $ – Eğer Lviv olduğunuzda, size $ 3 için “marshrutka” tarafından 2-3 saat içinde dağlara alabilirsiniz.

Bisiklet ve Binicilik

Karpatlar bisiklet için mükemmeldir. Otomobil yollarda bolluğu var – kaplamalı ve kaplamasız hem – bisiklet için uygundur ve bu bisiklet öyle ya da böyle dağlar herhangi bir bölgeye almak için mümkün olduğu.

Dahası, Ukrainian Karpatya ve nehir doğasına sürme için uygundur. Geliştirilen yollar turistlerin Traveling farklı ilçe, son üç yüz yılda pek değişmedi yerel halkın yaşam ve kültür yolu ile tanışmış olabilir.

Eğer doğanın kendisi tarafından oluşturulan yeraltı labirentleri ile seyahat karar her durumda, gizemli ve bilinemeyen mülkiyetine keşfetmek olurdu. Orada bölgedeki mağaraları onlarca var, ama onlardan sadece bazı özel kıyafet olmadan ünlü ve turistler için kullanılabilir. Diğerleri sadece deneyimli mağaracıların için açıktır.

Prut Nehri ve Rafting Bu biraz daha zor daha sağlam orta ve güney Karpatlar erişmektir. Trenler orta ve doğu Ukrayna’da şehirlerden Ivano-Frankivsk, Kolomyia ve Chernivtsi çalıştırın.Oradan dağlarda farklı hedeflere “marshrutka” alabilir. Ivano-Frankivsk gelen Rakhiv koşar ve geri günde birkaç kez yavaş bir dar hat dizel tren de var. Otobüsler ve “marshrutkas” genellikle tren veya otobüs istasyonlarından bırakın.

Kolomyia geçen Kiev-Yaremcha gecede otobüs de Karpatlar almak için kullanılabilir. Başka bir otobüs, Kiev-Tyachiv, Tyachiv yolunda Yaremcha, Yasinya ve Rakhiv geçer. Yukarıda belirtilen otobüsleri Kiev’de Dachna uzun mesafe otobüs istasyonu (: Prospekt Peremohy 142 Tel: (044) 424-15-03. Adresi) her gün bırakın.

Karpat Dağları

# 3: KIEV, UKRAYNA BAŞKENTI

Kyiv (ayrıca Kiev olarak da bilinir), Dnipro Nehri üzerinde yer alan yakın 3 milyon insanın manzaralı bir şehir, Ukrayna’nın hareketli başkenti. 11. ve 12. yüzyıllarda üstünlük bunun en büyük dönemine ulaştı Eski Kiev Rus, Baltık ve Akdeniz arasındaki ticaret yollarının merkezi olmuştur. Kiev şehir ve Kiev Rus gücünü Moğol istilacılar tarafından 1240 yılında yıkılan ve Kiev Rus toprakları batı ve kuzeyinde bulunan beyliklerin ayrıldı: Galiçya, Volynia, Moskof ve daha sonra, Polonya, Litvanya ve Rusya. Avrupa sahnesinde güçlü bir kuvvet sonra, modern zamanlarda Ukrayna’nın kaderi uzak başkentlerinde karar verilmiştir. Sonuçta, modern Ukrayna tarihi olarak, çoğunlukla, yabancı işgali tarafından tanımlanmıştır.

Andrew Kilisesi, Kiev, UkraynaKyiv sanat ve mimarisi dünya hazineleri vardır. Kyiv Kyiv prensleri en ihtişam yıllarda taç Ayasofya, The Cathedral olağanüstü mozaikler ve 11. yüzyıldan kalma freskleri bulunmaktadır. Kiev, Podol, eski bölümüne bakan Ukraynalılar tarafından çok sevilen St Andrew Ukrayna Barok kilise, duruyor.Percherska Lavra, Caves Manastırı, şehir merkezine kısa bir tramvay yolculuğu, dünyaca ünlü catacombs, çan kulesi ve müze koleksiyonlarının yanı sıra, kendi arazisinde iki 11. yüzyıl katedraller var.Şehir merkezine yakın Golden Gate, 1037 yılına kadar uzanmaktadır bir yapı duruyor. Şehrin eski tahkimli duvarın Bu yakın zamanda yeniden kalıntıları yüzyıllar geçmişte şehrin sınırları tanımlanmış. Birkaç blok ötede, St Volodymyr muhteşem 19. yüzyıl Katedrali duruyor.

Tiyatro tutkunları burada seçim çok şey bulacaklar. En performanslar Ukraynalı veya Rus bulunmaktadır. Yakın zamanda yenilenmiş Kiev Opera Evi çok iyi opera gibi bale geniş bir repertuar sunuyor. Kyiv Genç Tiyatro Ukraynalı veya Rus çok popüler ve aşamaları yenilikçi oyun olduğunu. Ivan Franko Tiyatrosu Ukrayna dram, komedi ve müzikal merkezidir. Bu repertuar sadece 75. sezonu açtı ve Aeneid ve Teve Tevel, Fiddler on the Roof orijinal sürümü parlak sürümleri içerir etti.

Duke Askold, Kiev GraveEski Şehir’in hayatta kalmış olan modern merkezi Dnipro Nehri, dağlık batı, ya da sağ kıyısında bulunmaktadır. Ana cadde, Khreshchatik, iki dik tepeler arasında çalışır. Yarım kilometre batısında Paralel, vulytsya Volodymyrska, Eski Kiev alanı (Staryj Kiev) ana caddesidir.Khreshchatik kuzey sonundan itibaren, vulytsya Hrushevskoho Perchersk az Caves Manastırı bir sırt boyunca güneydoğu yükselir. Woods ve parklar en dik sağ banka yamaçları kapsar.Sermayenin yeni bölümleri düz sol yakasında germek. Bu büyük konut ve sanayi mahalleleri ile karakterizedir.

Lviv, Ukrayna

# 4: LVIV, UKRAYNA

Lviv eski ve nispeten yeni iki efsane batmış bir çok şairane bir şehir. Taşlarla döşeli dar Ortaçağ sokakları, farklı tarzlarda yapılan mimari dekorasyon – tüm orijinal haliyle korunmuş. Antik çağda Lviv Galiçya-Volyn prenslik olarak adlandırılan güçlü bir Slav devletinin başkenti oldu. Daha sonra Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun bir parçası olmak ve Polonya şehrin benzersiz görüntü oluşmasına katkıda bulunmuştur. Tarihin tüm kaprislerine kent Ukrayna ruhunu kaybetmiş, çok şükür henüz rağmen, Lviv narin mimarisi Sovyet dönemi canavarlar muzdarip değil. Bu yüzden şehrin orta kesiminde Dünya Mirası UNESCO listesinde yer alması hiç şaşırtıcı değil.

LVIV ULAŞIM

Varşova, Toronto, Manchester, Frankfurt, Moskova ve eski SSCB birçok diğer havaalanları ile şehir bağlayan Lviv uluslararası bir havaalanı var. Eğer Kyiv uçmak ise, bir sonraki gün saat 6-7 sularında Lviv alacak günlük bir gecede tren “Kiev-Lviv” (# 90, 91) yakalamak. Kyiv Lviv maliyeti 30 dolara dört kişilik kompartmanda bir kişiye gece treniyle. Lviv havaalanı bir konaklama, şehir ve bölge turları, ve diğer seyahat ipuçları hakkında bilgi bulabilirsiniz bir turizm danışma bürosu vardır. Kyiv Lviv bir araba yolculuğunun yaklaşık 7 saat sürer.

Lviv, UkraynaLviv gururlu ve güzel bir ortaçağ kenti üç yüzyıl boyunca “kültür Batı Ukrayna’nın başkenti” olmuştur. Danylo Halytskiy, Galiçya-Volhynia Beyliği’nin bir prens tarafından 1256 yılında kurulan, 850.000 nüfuslu bu şehirde Polonya sınırına sadece 50 kilometre uzaklıktadır. Danylo oğlu Lev (1264-1301) uzun hükümdarlığı altında, Lviv Galiçyaca-Volhynian Krallığı’nın başkenti olmaya geldi. Bu kültür ve Ukrayna tarihi için tarihi önemi doludur. Bir Lviv Doğu Avrupa’nın en güzel mimari bulabilirsiniz ve kalıcı anılar ve Ukrayna için sevgi ile şehir izni ziyaret eden pek çok şaşırmamak gerekir.

KONAKLAMA

Grand Hotel, 13 Prospekt Svobody; 72-40-42 ya da 72-76-65,http://www.ghgroup.com.ua/ . Grand, Lviv kalbinde, şehrin en lüks oteldir. 1892 yılında inşa edilen turn-of-the-son yüzyılda Avusturya-Macaristan süslü stylings yansıtır. 795 den 1,590 Grivna (5,35 Grivna az 170 USD civarında fiyat 340 $ dolar) için iki katına çıkar.

Hotel George, 1 Mickiewicz Meydanı; 72-59-52,www.georgehotel.ukrbiz.net . Ayrıca merkezi Lviv, bu 1901 Neo-Rönesans yapısı inanılmaz uygun fiyatlara sahip Viyana cazibesini birleştirir. 185 kahvaltı dahil 535 Grivna, dağılım iki katına çıkar.

Merkezi Lviv veya yakınındaki Apartments oteller bir dilim ömrü alternatiftir. İnsanlar Astro Seyahat, 2204 Bloor Street West, Toronto, Ontario, M6S 1N4 üzerinden 50 $ bir gece için rahat bir daire kiraladı; (905) 804-8826

NEREDE NE YENIR?

Café Veronika, 21 Shevchenka Sokak; 97-81-28. Muhteşem hamur işleri de dahil olmak üzere Lviv En iyi kahvaltı,. Tam ölçekli akşam yemeği menüsü de. Dine dışarıda ya da iki alt katta yemek odası arasından seçim yapın. 25 ila 100 Grivna gelen mezeler.

Videnska Kavyarnya, 12 Prospekt Svobody; 72-20-21. Zemin seviyesinde ve çatı teraslı Güzel gıda,. Entrees 25-75 Grivna.

GÖRMEK İÇİN NE YAPAK GEREKİR?

Dzyga Kültür Merkezi, 35 Virmenska Sokak; 75-21-01. Bir müzik salonu ve bar ile bir çağdaş sanat alanı.

Ve Grand Hotel karşısında 20 Prospekt Svobody, 74-22-82 veya 72-89-60, de yeni müze 42 Drahomanov Caddesi, 72-57-45 de orijinal müze: Lviv Ulusal Müze iki binadan oluşmaktadır. Önemli 17. yüzyıl ile 14. gelen Ukraynalı simgeler içerir.

Castle Hill, şehir merkezinin kuzeydoğusunda, bir 220 spiral metal adımları Danylo Lviv kurdu yerinde sözde bir kalenin kalıntıları çökmekte yol. Burada şehir ve uzak Karpat Dağları’nın muhteşem manzarasını bulabilirsiniz.

Oleksandr Ruchko, onun cep telefonu, üzerindeki 75-59-35 veya 38 067 9243 309 www.guides.lviv.ua , Lviv ve çevresinde rehber ve tercüman olarak hizmet vermektedir. Çok fiyatların makul ve güvenilir hizmet.

Odesa, Ukrayna

# 5: ODESA, UKRAYNA

Odesa “Karadeniz’in incisi” Ukrayna 3. büyük kenti, Karadeniz boyunca en büyük şehri ve ticaret için Ukrayna’nın en önemli kenti olarak anılır. Odesa ılıman iklimi, sıcak suları ve güneşli plajlar üzerindeki insanların yıl yüz binlerce çeker. Onun gölgeli yolları, güzel hafif pastel binalar ve rahat kareler şehre yakınlık belli bir hava vermek.

Odesa onun muhteşem mimarisi ile sadece büyüleyici. Gelişen bir kuruluş olarak Odesa tarihinin 18. ve 19. yüzyıllarda ve çok yönlü, bastırılamaz ruhunu bazı görkemli mimarisi ile şehri terk etti. Bazı binalar ayrı bir Rus lezzet gibi ayrı Fransız mimari gibi farklı stilleri, bir çürük karışımı görüntüler ve bazı yüzyılın başında moda olan Art Nouveau tarzında inşa edilmiştir. Onun görkemli 19. yüzyıl klasik mimarinin şehir şıklığı bir hava vererek, yeşil alan ile çevrilidir düzenli planlı sokakları üzerinde ayarlanır.

Odesa19. yüzyılın sonu ve 20. yüzyılın çarpıcı süslü binalar Sağ Sahil Paris andırıyor.Odesa binaların çoğunda beyaz taş sıcak güneş ile doymuş görünen deniz kabukları ile ankastre kalkerli malzemeleri kapsayan inşa edildi. Bu şehrin binaları bir beyaz badanalı bir görünüm birçok verir. Ekstrakte kireçtaşı yeraltı galerilerin bütün bir labirent oluşmasına neden oldu.

Odesa, UkraynaUkrayna’da birkaç planlı kentlerinden biri olan Odesa merkezi çekirdek bir tablo içinde dışarı atılır. 18. yüzyılın sonlarında mühendisi F. Devollan tarafından tasarlanan ilk şehir planı takip Odesa mimarların nesiller tarafından idam edildi. 19. yüzyılın ilk yarısı gibi erken bir dönemde, karlı tahıl ticareti ile çekti Odesa göç etmiş çok sayıda toprak sahipleri, kendi özel konut inşaatına başlamıştır. Alînlîklar, ferforje menfezler ve girişi gösteren revakları ile iki katlı konaklar: Bir kural olarak, onların saray bileşikleri inşa edecek. Bugün bile bu sarayların resmi salonları çarpıcı zengin vardır. Iyi Odesa mimarların tasarımları inşa zengin tüccar ve fabrika sahiplerinin konaklar Frantsuzky Bulvarı yeşillik içinde saklanmıştır.

Yalta, Ukrayna

# 6: YALTA, UKRAYNA

Sarp dağ zirveleri Yalta Kırım yarımadasının mücevher için güzel bir zemin olarak hizmet vermektedir. Yazar Anton Çehov bu sahil yaşamayı seçti sürpriz yoktur çare-it Carmel Kaliforniya Fransız Rivierası ile Yunanistan birleşimi gibi görünüyor. Yalta (80 000 nüfus:) örnek tatil köyleri müze ve plajlara sahiptir.

Yerler Yalta görmek için: Livadia Dünya Savaşı’nda Stalin’in konferans, Churchill ve Roosevelt için kullanılan eski Romanov tatil evidir. Çehov eski ikamet müze haline getirilmiş, bir yazarın sağlık çantası (bir doktor olarak görev yaptığı gün) ve piyano Rahmaninov o ziyaret ettiğinde oynadı bulabilirsiniz içinde.

Gevşeme için en az iki (fakat tercihen üç) gece izin verir.Okyanus yanındaki bir tepede Yalta seti hemen dışında 1 600 gül çeşitleri ve çok iyi bir restoran / kulüp övünme Nikitsky Botanik Bahçeleri vardır.

Kırlangıç Yuvası, Yalta

Kırlangıç Yuvası, deniz (kale aslında bir ABD’li mimar tarafından bir Alman işadamı için tasarlanmıştır) bakan bir uçurumun kenarına tünemiş bir fantastik kale kaçırmayın.

Kıyı boyunca tatil beldeleri arasında ferahlatıcı feribot veya deniz otobüsü yolculuğu keyfini çıkarın. Alupka hangi bir Mt bir teleferik alabilir.Güzel bir plaj ile muhteşem manzarası ve Miskhor için Ai-Petri turistlerin favori tatil köyleri vardır. Özel gezileri Sivastopol ve Balaklava, şiiri ölümsüzleştirdi Kırım Savaşı’nda iki önemli sitelerine düzenlenebilir “Işık Bölügünün.”

Yalta, Ukrayna

Başka bir gezi Bakhchisarai, minareler ve bir şehre gider cami-bir zamanlar Kırım Hanlığı’nın başkenti idi. Orada iken, Han Mengli-Girel muhteşem saray ve Puşkin Bakhchisarai The Fountain şiir yazmak için ilham Gözyaşı Çeşmesi görmek için önerilir.

Yalta hiçbir havaalanı yoktur; bir (bir saatlik sürücü hakkında) güzel bağ ve bahçeler arasında Simferopol dizi bölgesel başkenti uçmak ve sonra şehre bir araba almak zorundadır. Odesa 210 mi/340 km güneydoğusunda.

Kamyanets-Podilsky, Ukrayna

# 7: KAMYANETS-PODILSKY, UKRAYNA

Kamyanets-Podilsky, Ukrayna’nın en eski şehirlerinden biri, büyük bir kültürel önemi bir fenomen olarak kabul edilmektedir. Binden fazla yıl içinde hem tanınmış ve anonim taş ustaları bir mucize oluşturduğunuz benzersiz bir kaide olarak görev pitoresk bir kanyonda akan Smotrich Nehri’nin dar bir döngü tarafından etekli bir kayalık ada.Kamyanets-Podilsky peyzaj ve mimarlık harman için dikkat çekicidir.

Old City geçmiş gizem doludur. Son zamanlarda tespit edilmiştir kadar Kamyanets-Podilsky kesin yaş değil vardır. Bazı tarihçiler, kentin Roma-Dacian savaşları sırasında Dacians tarafından çağımızın başında kuruldu iddia etti. İddiaya göre, bu Petridava veya Klepidava (Yunanca “petra” veya Latince “lapis” “taş” ve Dacian “complaint” anlam “şehir” anlamına gelen) seçildi.

Çok sayıda araştırma işçilerin çabaları sayesinde, şehrin kuruluş tarihinden unequi-sesli Eski Rus dönemine atfedilen olduğunu.Araştırmacılar, 11. ve 13. yüzyıl evleri ve tahkimatı kalıntıları bulduk ve bu kanıtlar şehrin geç 14. yüzyılda ortaya çıktığı iddia sürümü yitirmiş.

Kamyanets-Podilsky, Ukrayna

1196 yılında, erken Eski Rus kronikler Gali-cian-Volhynian prenslik ait şehirlerden biri olarak Kamyanets bahsetti. Şehir Batu Han’ın istilası gelgit atlattı. Eski Şehir merkezi bölümünde restoratör yangında tahrip aynı dönemde ahşap konutlar karşılaştık 12.-13. yüzyıldan kalma surlarının kalıntıları, kalenin bahçesinde sonucunda ortaya çıkarılmıştır.

Elverişli coğrafi konumu nedeniyle 14. ve 18. yüzyıllarda, olarak, Kamyanets-Podilsky şehir ince bir kalesi olarak kabul sayısız işgalciler tarafından coveted edildi. 1374 den 1430 kadar Litvanya feodal lordlar egemenliği altında kısa bir süre sonra, şehir Lehçe boyunduruğu (1434-1793) altında çalıştı. Polonyalı usta şehrin genel çehresini tanımlanmış, büyük ölçüde, çok sayıda kilise, konut ve müstahkem yapılar inşa ederek uzun süren bir kural oldu. Türk egemenliği, her şey olduğu gibi kısa, 1672 – 1699, aynı zamanda şehrin mimarisine damgasını bıraktı. 15. yüzyılın başlarında gibi erken bir dönemde, şehir planlama ve inşaat temel ilkeleri Batı Avrupa ve İslam mimari gelenekleri hem de üzerinde hakim Eski Rus geleneğine uygun olarak kuruldu.

Asırlık uzun tarihi boyunca, şehrin büyük yıkım ve yeniden yapılanma yaşadı. Ancak, eski bölüm ana eşsiz mimari yapısı korunmuş bulunmaktadır.

Yüzyıllar boyunca Kamyanets-Podilsky Podillya bölge için önemli bir kültür merkezi olmuştur. Sanatçılar I.Prakhtl ve D.Sam-pini sırasıyla 18. ve 19. yüzyılda Kamyanets-Podilsky çalışmış ise Ermeni tarihçilerin Ovanes ve Stepanos’un Roshka, Hotin savaş tarihinin yazarlar, yaşamış ve 17. yüzyılda çalıştı .

İki medreselerin şehirde aktif olan ve 1840 yılında ilk Rus spor salonu açıldı. 1899 yıl sonra Puşkin Aydınlanma Merkezi’nin açılışı, bir teknik okul (20. c.) Ve üniversite (1918) kuruldu gördüm. TH Shevchenko, SV Rudansky, AP Svidnitsky, VK Rozvadovsky, SM Sergeev-Tsensky, PG Zhitetsky, MD Le-ontovych, MV Molchanovsky, ve M. 0 isimleri. Hrinchenko şehir ile ilişkilidir. E. Yo. Sitsynsky ve A. Prusevych, Podillya alanının tanınmış tarihçi yaşadı ve Kamyanets-Podilsky çalıştı.

1977 yılında, Bakanlar Ukrayna SSC Konseyi tarafından çıkartılan bir kararname ile, hangi 200 anıtlar üzerinde numaraları kentin tarihi ve mimari mirasın korunması, Kamyanets-Podilsky bir tarihi ve mimari korumak ilan edildi.

Chernihiv, Ukrayna

# 8: CHERNIHIV, UKRAYNA

Chernihiv 2.000 yıldır insan yerleşim bilinir.Bölge Chernihiv ve Novhorod-Sivers’kiy kentleri sık sık dile getirilmiştir Kyivan Rus gibi erken bir dönemde önemli bir çok önemli tarihi bir bölge, ‘oblast dönemde,’ oluşur. Chernihiv şehri sık sık büyük bir bölgesel başkent olarak hizmet veren, Ukrayna tarihinin Rus ‘döneminde en önemli ikinci Ukraynalı kentti.

Chernihiv, Ukrayna

Chernihiv şehir, Chernihiv bölgesi, Kuzey Ukrayna’nın başkenti, Desna Nehri üzerindedir. İlk 907 de belirtildiği gibi, Chernihiv Kiev Rus bölgesinin en eski şehirlerinden biridir. Itibaren 13 kuruş. Için 11, Chernihiv aynı adı taşıyan bir Beyliği’nin başkenti olan, ancak kentin 1239 Moğol istilası sonrasında geriledi. Bu 14 cent Litvanya geçti. ve 16. yüzde Rusya’ya. Bu 17 cent parçası sırasında Polonyalı kontrolü altında idi. Chernihiv mimari anıtları 11. yüzyıl Spaskyy Katedrali, Yelets Manastırı (11 cent). Yılında Varsayım Kilisesi ve Ivan Mazepa barok ordusu binası bulunmaktadır (17.-18 yy.)

Chernihiv, Ukrayna

Sofievka Park, Uman, Ukrayna

# 9: SOPHIEVKA PARK, UMAN, UKRAYNA

Uman DENDRO parkı Sophievka dünyanın 15. yılı sonu peyzaj mimarisinin şaheseri ve başında of19th yüzyıllar. Park 154,7 h alana yayılmış durumdadır. ve antik kent Cherkassy, Uman bölgenin eteklerinde yer almaktadır. Bu su, toprak, mimari eserler ve heykeller manzara kompozisyon standart olarak kabul edilir. Zaman kısa sürede oluşturulan bu başyapıtı, hala ziyaretçilerin hayal gücüne aptallaştırıyor. Benzersiz sahnelerine, egzotik bitkiler ve nadir ağaçlar, gök mavisi havuzları, çeşmeleri ve şelaleler, mağarasını ve antika heykeller … Bütün bu parkı ziyaret görebilirsiniz.

Parkta onun güzel yunan karısı Sophia onuruna zengin bir lehçe patronu Stanislav Schensny Pototsky tarafından 1796 yılında kurulmuş ve Mayıs 1802 yılında ona doğum gününde ona sunuldu.Roma ve Yunan mitolojisi ile romantik tarzda yaratma park fikri Sophia aitti. Bir çok yetenekli bir lehçe askeri mühendis Ludwig Metsel Sophievka ilk mimarı oldu. Pototsky ve köylüler bu parkta en zor işi yaptı. Ve yaklaşık 800 kişi her gün parkta çalıştı.Pototsky ölümünden sonra parkta karısı Sophia’nın mülkü oldu ve onun ölümünden sonra oğlu Alexander miras.

Sophievka Park, Uman, Ukrayna

1832 yılında Pototsky tarafından desteklenen lehçe ayaklanmasından sonra bütün özelliklerini ele geçirildi ve Kiev devlet odasına verilir. 1836 den 1859 kadar parkta askeri yerleşim yönetmek örgütün malıydı ve (resmi olarak) Tsaritsa bahçesi denirdi. Mimarisi akademisyen AI Shtackenshneider yeni mimari eserler yaratmak için buraya davet edildi. Bu refah dönemi oldu. Evlerin bir çok yaratıyor: kasaba şimdi parkı birbirine bağlar Sadovaya adlı ana kapıları, ana sokak ve ilk kaplanmış yolu. 1859 yılında park Odessa Uman transfer ana bahçe kolej, malı haline gelmiştir. Park kolej eğitim temeli olacak, flora zenginleştirmektedir; İngilizce parkı bilim adamı W. Pashkevich ile nadir bitki türleri yapılmıştır. Günümüzde bu İngilizce parkın 2 Sophievka onun kuzeyindeki hektar ve batıda duraklarına tiyatrosu ile sınırları, ilgili ve güneyde Fransız alanları ile topraklarını kapsar. İngilizce parkta yaklaşık 100 çeşit ve 15-100 yıl büyüyen ağaç ve çalı formları da var.

Sophievka Park, Uman, Ukrayna

Devrim ve iç savaş Sophievka adlandırılır ve III-uluslararası parkı denir sonra, o zaman daha yüksek eğitim kurumu haline geldi ve şimdi Uman tarım Akademisi bahçe kolej, bir parçası olarak var. 1929 yılında Sophievka devlet rezervi olarak ilan edildi ve 1955 yılına kadar mimari anıtlar çok yıkılan Büyük Yurtsever Savaş supervision.During farklı departmanlar ve bakanlıklara bağlı koydu.

Mayıs 10, 1944 yılında Uman görüşmeden sonra parkın çalışmalarını yeniledi. 1955 yılında Sophievka Ukrayna Ulusal Bilimler Akademisi yetkisi altında verildi. Günümüzde bu park topraklarında en büyük tanıtım ve sağ kıyısında orman-bozkır Ukrayna iklimlendirme merkezi bulunmaktadır. 2 bini aşkın bitki taksonlar vardır. 4 bilimsel bölümler var faaliyetlerini yürütmek; Ukrayna’da sadece Bilimsel Araştırma Enstitüsü de orada inşa ediyor.

1995 yılında Sophievka uluslararası rekabet Avrupa Nostra katıldı ve tüm fiyatlar var: 1980 yılında Tanrı’nın eylemi sonrasında ve aynı zamanda tarihi ve kültürel anıtların korunması için parkın restorasyon için madalya, diploma ve kabartma kurulu. Yeni bir giriş parkı bölgesi ziyaretçi hizmet içindir bütün altyapı yapılar ile organize edildi.

Poltava, Ukrayna

# 10: POLTAVA, UKRAYNA

Ukrayna’da Kharkiv ve Kiev arasında yer alan, Poltava iyi Çarı I. Peter Rus ordusunda sonraki Rus zaferi karşı Mazepa önderliğinde Kazaklar bir koalisyon ve İsveçliler (Charles XII) arasında 1709 savaş alanı olarak bilinir Savaş Avrupa ve dolayısıyla Ukrayna’da düşüş Rusya’nın liderdir. Savaş ve anıtlar büyük beraberlik vardır.Şehirde görülecek yerler aslında bir önceki, ahşap kilisenin içinde koruyan bir dış kabuk Ekim Park, Glory silah fıçı şeklinde Sütun ve Spassky Kilisesi sayılabilir.

Poltava, Ukrayna

Bu kentin kurulduğu henüz bilinmemektedir. Şehrin içinde, arkeologların bir Paleolitik konut yanı sıra İskit kalıntıların sınırlar. Şehrin bugünkü adı geleneksel Hypatian Chronicle belirtilen yerleşim Ltava bağlı.
kent 14. yüzyılda Litvanya aitti. Polonya yönetiminin 1569 yılında devraldı. 16-17 cc. Bu Pereyaslav Kniazhestvo (Beyliği) aitti. 1648 yılında Poltava Lehçe patronu (ruthenian asıllı) Jeremi Wiśniowiecki (1612-1651) tarafından ele geçirildi. Poltava Ukrayna Kazakları seçkin bir Polk (Alayı) taban oldu. 1667 yılında Poltava Rus İmparatorluğu’nun bir parçası oldu.

4 Responses to En iyi gezilecek yerler

  1. Geri bildirim: Ukrayna Seyahat

  2. Fatih dedi ki:

    Bu kadar sacma sapan bir yazi gormedim, Belliki Ruscadan Google ile Turkce’ye tercume edilmis. ANcak insan bir tercumeyi okur ondan sonra sitesine koyar.

  3. saban dedi ki:

    ukrayna kirim bolgesinde yekpatorya sehtinde 3 gece 4 gun yilbasi tatili kisi basi 500 $ilgilenen arkaslarin dikkatine!Not:Paket icinde simperepol havalimaninda karsilanip 4 gun konaklama 1 gun tarihi sehir gezisi fiyata dahildir. Numaram:+380634164312 SABAN

  4. damla zehra dedi ki:

    teşekkürler en sevmediğim dersi kolaylıkla bitirmemi sağladı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s