Ukrayna da ateskes saglandi

ukrayna-da-ateskes-saglandiUkrayna’daki iç savaşı sona erdirmek için Belarus’un başkenti Minsk’te dün başlayan liderler zirvesi sona erdi. Zirvenin ardından müjdeli haberi veren Putin, Ukrayna’da 15 Şubat’tan itibaren ateşkes anlaşması sağlandığını duyurdu. Putin açıklamayı “Hayatımın en iyi gecesi olmasa da, önemli konularda anlaşmayı başardık” sözcükleriyle yaptı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Almanya Başbakanı Angela Merkel, Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko ve Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’ın Ukrayna krizini görüşmek üzere dün yerel saatle 20:25’de Belarus’un başkenti Minsk’te başladıkları toplantı bugün öğlen saatlerine kadar sürdükten sonra sona erdi.

POROŞENKO’NUN ŞARTLARI

Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, Ukrayna’da çatışan tarafların Ukrayna topraklarındaki yabancı silahlı güçlerin çıkarılması ve tüm rehinelerin 19 gün içerisinde serbest bırakılması konusunda anlaştığını açıkladı. Poroşenko, ayrıca doğudaki ağır silahların geri çekilmesi ve bunun sonucunda taraflar arasında 50 kilometrelik bir tampon bölgenin oluşturulması konusunda da anlaşmaya varıldığını söyledi.

HOLLANDE VE MERKEL ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEK

Belarus’un başkenti Minsk’te 14 saat süren liderler zirvesi sonrası bir açıklama da, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’den geldi. Hollande, “Henüz yapılması gereken çok iş var ama Ukrayna’daki durumu iyileştirmek için gerçek bir şans yakaladık” dedi.

Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, Minsk Anlaşması’nın Avrupa Birliği tarafından desteklenmesi için Merkel’le birlikte çalışacaklarını da söyledi.

Bu yazı Ukrayna Haber içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.