Ukrayna savasacak genc bulamiyor Rusya yeni kararla bir darbe daha vurdu

Ukrayna savasacak genc bulamiyorÜlkenin doğusunda Rusya yanlısı milsiler ile devam eden çatışmaların alevlenmesi üzerine kısmi seferberlik ilan eden Kev yönetimi, asker kaçaklarının artmasından yakınyor. Bu arada Rusya Göçmen Dairesi’nin dün aldığı bir karar Ukrayna’yı daha da zor durumda düşüreceğe benziyor.

Moskovski Komsomoles gazetesinin haberine göre, Ukrayan Devlet Başkanı Petro Poroşenko’nun danışmanı Yuri Biryukova, “Askere çağrılan kişiler, askerlik şubelerine gitmek yerine, işlerinden ayrılarak, komşu ülkelere kaçıyor” dedi.
Özellikle, ülkenin en “vatansever” bölgesi olarak bilinen batı kesimlerinde bu durumun ciddi hal aldığına dikkat çeken Biryukova, “İvano-Frankovsk’ta askere çağrılan kişilerin yüzde 57’si sağlık kontrolüne gelmedi, yüzde 37’si Ukrayna’yı terk etti.Son 30 günde Çernovtsı ilinden, askeri yükümlülüğü olan kişilerin yüzde 17’si üke sınırının dışına çıktı. Komşu Romanya’da, sınıra yakın hostel ve moteller tamamen Ukraynalı asker kaçakları ile doldu” şeklinde bilgi verdi.Bu arada Rusya hükümeti dün yeni bir karar ilan etti. Buna göre askerlik çağında olan Ukrayna vatandaşlarının Rusya’da en fazla 90 gün olan kalma süresi uzatıldı. Bu durumda olanlar Göçmen Dairesi FSM’ye başvurarak Rusya’da legal kalışlarını 90 günlük periyotlarla istedikleri kadar uzatabilecekler.

Rusya’da 2,5 milyon Ukrayna vatandaşının yaşadığı bildiriliyor.

Bu yazı Ukrayna Haber içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.